Provozovatel:
cestování dovolená exotika

švýcarsko
Navigace - Vietnam
Dovolená Vietnam Recenze hotelů Vietnam
Last minute Vietnam Hotely a ubytování Vietnam
Víza Vietnam Fotogalerie Vietnam
Mapy a průvodce Vietnam  

       Co je potřeba zajistit a vědět před cestou?

      Víza
       Očkování, nemoci
      Celní předpisy
      Co si mám koupit na cestu?
      Návštěvu kterých zemí můžu s tím zkombinovat?

Vietnam - Očkování, nemoci

Očkování a nemoci
Při cestě do Vietnamu není od občanů ČR vyžadováno žádné povinné očkování. Povinné je pouze očkování proti žluté zimnici v případě, že cestovatel přijíždí z oblastí výskytu této nemoci. Očkování proti některým onemocněním lze však rozhodně doporučit – zejména je třeba zkontrolovat dobu účinnosti očkování proti tetanu. Dále určitě stojí za úvahu očkování proti žloutence typu A (i B). Je jasné, že při klasickém pobytovém zájezdu samozřejmě hrozí podstatně menší riziko nákazy než při individuálním cestování – zvláště ve spojení s pobytem ve volné přírodě. Další doporučená očkování se vztahují na vzteklinu a japonskou encefalitidu, ovšem tady záleží už jen na uvážení cestovatele.
Před odjezdem doporučujeme poradit se s lékařem specializujícím se na tropické choroby (poradí Vám na hygienických stanicích všude v ČR) a podle jeho doporučení absolvovat očkování podle cílové destinace ve Vietnamu. Pokud máte naplánováno více očkování, je nutné začít včas, aby se jednotlivé dávky naplánovaly tak, aby mezi nimi byl potřebný odstup – v opačném případě by mohly nastat komplikace.
Ve výčtu zdravotních rizik nesmíme zapomenout na malárii, která se ve Vietnamu vyskytuje celoročně, ovšem riziko se zvyšuje během období dešťů. Nejvyšší riziko představují provincie Ca Mau a Bac Lieu, na jihu - jižně 18°, ve vnitrozemí v nadmořských výškách nad 1500 m. Průměrné riziko se vyskytuje v deltě Mekongu a na severu v pobřežních oblastech až k Nha Trang a severně a západně od Hanoi (hraniční oblasti s Yunnan/Čína a Laos) – zde zejména v období od května do září. Víceméně bez rizika nákazy jsou pobřežní lokality severně od Nha Trang v okolí Red River-Delta. Městské oblasti jsou bez malárie. V oblastech s vysokým rizikem doporučujeme určitě používat antimalarika, jinde záleží na úsudku samotného cestovatele. Ovšem moskytiéru používejte vždy.
Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván. Na závěr ještě malé upozornění: počet nakažených AIDS v posledních letech prudce vzrůstá.

Pozor na...
Na následujících řádcích je uveden výčet několika chorob a nemocí, s nimiž byste se mohli setkat. Včasná prevence a informovanost před cestou dokáže většině z nich předejít. Nebuďte proto, prosím, paranoidní, ale také ne zbytečně laxní.

Vyčerpání z horka: pozor na dehydrataci, zvyšte příjem soli. Nedostatek soli se projevuje bolestmi hlavy, letargií, chabnutím svalstva, třesavkou a únavou

Úpal: toto nebezpečné, příležitostně smrtelné onemocnění se objeví v důsledku zhroucení zahřívacího tělesného systému, objeví se také nebezpečně vysoká teplota. Úpal se projevuje tím, že se necítíte dobře, vůbec se nepotíte nebo málo. Když ustane pocení, pokožka obvykle zrudne. Může se objevit i špatná koordinace pohybů a zvýšená agresivita. Nemocnice není nutná, běžně postačí, když postiženého rychle ukryjete před sluncem a zabalíte do mokrého prostěradla nebo ručníku. Pokud je postižený při vědomí, můžete podávat tekutiny.

Svědivá vyrážka: tato vyrážka je způsobená horkým klimatem, zvláště cestujeme-li v zimních měsících. Zabráníte jí postupným zvykáním pokožky na slunce, případně několika návštěvami solária před odletem. Pokud se vyrážka objeví, v obchodech existuje pudr, který zamezuje svědění.

Průjem: protože Vietnam má naprosto odlišné klima a potraviny, než jsme zvyklí, může se stát, že váš organismus tyto změny nezvládne a objeví se u vás tyto nepříjemné potíže. Většinou to není nic tragického, ale pokud vaše problémy trvají a objeví se vám ve stolici krev, navštivte raději lékaře. Důležité je dávat si pozor na to, jakou vodu pijete. Proti průjmu vám může pomoci klasický černý čaj s cukrem, sodová voda a dieta.

Hepatitida: jinak řečeno zánět jater. Symptomy jsou podobné jako u běžných nemocí, horečka, třes, bolest hlavy, nevolnost, slabost, ztráta chuti, zvracení atd. Hepatitida A je přenášena kontaminovanou vodou a jídlem. Při nakažení můžete vyhledat pomoc, ale jediné co vám pomůže je odpočívat, pít dostatek tekutin a vyloučit těžká a tučná jídla. Hepatitida E je přenášena stejně jako A a může být velmi nebezpečná pro těhotné ženy. Hepatitida B se rozšiřuje nakaženou krví nebo tělními tekutinami, např. sexuálním stykem, nesterilizovanými jehlami, krevní transfúzí. Na světě je zhruba 300 milionů chronických nosičů hepatitidy B. Má stejné symptomy jako A, ale může vést k trvalému poškození jater a jaterní rakovině. Hepatitidy C a D jsou rozšiřovány stejně jako B, ale vedou k daleko závažnějším a dlouhotrvajícím onemocněním.


Malárie: toto vážné onemocnění je rozšiřováno komáry. Pokud nemáte antimalarické tabletky, používejte sprej proti komárům. Pravidelně provádějte postřiky a snažte se z co největší části zakrýt si tělo oblečením. Dobré je spát pod moskytiérou nebo v klimatizované místnosti, protože moskyti nesnášejí vítr a útočí především v noci. Ne všichni moskyti přenášejí malárii. Přenašeči většinou bodají hlavou dolů se zvednutými zadními nohami, moskyti, kteří se usadí v horizontální pozici na kůži, nejsou v naprosté většině přenašeči.

Vzteklina: prevencí před touto nemocí je nepřibližovat se a nehladit neznámá, ať už jakkoli přítulná, zvířata. Pokud vás také zvíře kousne, poškozené místo vydrhněte mýdlem a omyjte pod tekoucí vodou. Postižené místo polijte alkoholem nebo jódem. Ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

HIV/AIDS: Při krevní transfúzi vyžadujte vždy novou sterilní jehlu, toto je ale ve všech nemocnicích již samozřejmostí. Pozor na nechráněné sexuální styky.

Ptačí chřipka: V souvislosti s opětovným výskytem viru tzv. ptačí chřipky doporučujeme v případě aktuálního výskytu dodržovat následující zásady:
· Vyvarovat se jakéhokoli kontaktu s živou drůbeží.
· Nenavštěvovat trhy, kde se prodává drůbež. Vejce a drůbeží maso nakupovat v supermarketech, kde je označené razítkem veterinární kontroly.
· V postižených oblastech se nekoupat v neznámých vodách (řeky, jezera), kde se mohla nakažená drůbež pohybovat příp. tam být vyhozena.
· Zásadně nekonzumovat tepelně nedostatečně upravené drůbeží produkty. Virus ptačí chřipky by se měl zničit ve chvíli, kdy maso nebo vejce projde teplotou vyšší než 70 stupňů Celsia. Znamená to ale, že maso nesmí obsahovat žádnou krev, tj. nesmí být tzv. šťavnaté a vejce nesmí být naměkko nebo jako volské oko.
· V případě příznaků chřipky vyhledat lékaře, který ověří možnost nákazy virem H5N1 (léčba ptačí chřipky u člověka je účinná, pouze pokud je zahájena ihned v ranném stadiu nemoci).

Co dělat při nákaze
V případě obtíží, které se vyskytnou po návratu z cest – horečka, průjmy, vyrážka atd., vyhledejte praktického lékaře nebo lékaře nejbližšího infekčního oddělení. Zdravotní prohlídka se stává z podrobné anamnézy, běžného tělesného vyšetření a laboratorních vyšetření krve, moči a stolice. Pokud jste se nacházeli v malarické oblasti, musíte užívat antimalarické tablety ještě 4 - 6 týdnů po návratu a při problémech upozornit svého ošetřujícího lékaře na pobyt v exotických zemích.

Průvodce a mapy


Vietnam,...
Vietnam, Cambodia, Laos and  Northern Thailand
519 Kč
Hanoi...
Hanoi & Halong Bay - Pocket
215 Kč
Vietnam...
Vietnam - DVD
99 Kč
V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky, jídelní sestavy a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy