Provozovatel:
cestování dovolená exotika

švýcarsko
Navigace - Vietnam
Dovolená Vietnam Recenze hotelů Vietnam
Last minute Vietnam Hotely a ubytování Vietnam
Víza Vietnam Fotogalerie Vietnam
Mapy a průvodce Vietnam  

       Přírodopis

      Podnebí
      Zvířata
       Rostliny
      Přírodní podmínky

Vietnam - Rostliny

Flora
NP Bach MaNa území Vietnamu se původně vyskytovaly jen tropické lesy, nicméně především v průběhu 20. století docházelo k plošnému odlesňování všech druhů lesů. Po rozsáhlých bažinných lesech, které se vyskytovaly při deltách Mekong a Rudé řeky, zbyly v podstatě jen mangrovy, nížinné deštné lesy také musely ustoupit zemědělství a těžbě dřeva. Stálezelené deštné lesy – dubové a borové – jsou v různé míře porušení zachovány v horských oblastech středního a severního Vietnamu. Ve vyšších polohách se rozprostíral mlžný les a ještě výše rostla již jen subalpinská vegetace. Lesní půda zaujímá dle dnešních prognóz 58% vietnamského území, ale pouze 27% je skutečně pokryto lesy; navíc pouhých deset procent tvoří lesy přirozené a jen 1% pralesy. K ničení lesů a vůbec veškerého rostlinstva samozřejmě přispěla i vietnamsko-americká válka, během níž byly ve velkém množství používány (především ze strany Američanů) ničivé chemické přípravky; mezi nimi i defolianty - látky způsobující odlistění, které dokázaly zdevastovat dvě stě dvacet tisíc kilometrů tropických deštných pralesů. A jak takový tropický prales vypadá? Rostlinstvo pralesa je rozloženo do několika výškových pater, která se nacházejí jako by nad sebou. Většina stromů dorůstá do výšky 25-50 metrů. Pod korunami těchto vysokých stromů rostou další různé stromy střední velikosti, které přecházejí ve spodní stromové patro a křoviny. Všudypřítomné jsou liány, plazivé a popínavé rostliny. Na větvích se v hojné míře vyskytují epifytní orchideje, bromélie a kapradiny. K vidění jsou rovněž vysoké stromové kapradiny.
V subtropických pralesích rostou mj. aquilárie – stálezelené subtropické dřeviny dosahující výšky až 40 metrů – které produkují uvnitř kmenů látku zvanou agarwood. Tato látka pomáhá při léčbě žloutenky a cirhózy jater, žaludečních vředů, žaludečních nevolnostech, zvracení, zácpě, škytavce, upravuje krevní oběh, zmírňuje bolest; používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Jelikož agarwood vzniká jako reakce na přítomnost patogenního druhu houby uvnitř kmene stromu, lze tuto látku získávat cíleně. Ve Vietnamu (ale i v Thajsku nebo Bhútánu) se aquilárie dnes pěstují i na plantážích a jsou uměle infikovány potřebnou houbovou infekcí. Tento postup by měl přispět k regulaci těžby aquilárií, které se díky schopnosti produkovat agarwood dostaly na seznam ohrožených druhů.
Území Vietnamu se vyznačuje vysokou biodiverzitou – vyskytuje se tu na 7000 druhů vyšších rostlin, ale odhad jejich skutečného množství je ještě o několik tisíc vyšší. Vietnam je kromě toho enormně bohatý i na endemity – nejvíce se jich vyskytuje např. na Dalatské plošině.

Květ aquilárie

Průvodce a mapy


Vietnam,...
Vietnam, Cambodia, Laos and  Northern Thailand
519 Kč
Hanoi...
Hanoi & Halong Bay - Pocket
215 Kč
Vietnam...
Vietnam - DVD
99 Kč
V La Casa Nova nábytek České Budějovice nabízíme množství druhů nábytku. Mezi nejzajímavější patří zahradní nábytek, především pak ratanový nábytek, pohovky, jídelní sestavy a sedací soupravy. Nabízíme i bambusové podlahy a tapety na zeď.

Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz Photo-gallery.cz Hotely-online.cz Mapy-průvodce.cz Zájezdy.org thajsko.net Photogallery Fotogalerie Accommodation Ubytování-online.com Egypt-info.cz kypr.info Chorvatsko- zájezdy.cz Dovolená-Bulharsko.cz JižníAfrika.net Brazílie-info.cz Argentina-info.cz Švýcarsko.org Seychelly.cz Vietnam-info.cz Malajsie.cz Maledivy.info Mauritius-info.cz Afrika-KEŇA.cz tunisko.net
Odkazy
odkazy